SON DAKİKA

Türel den, Komisyonculara: Endişeye Mahal Yok

ANTALYA, KUMLUCA HAL FİYATLARI, TARIM HABERLERİ

4 haftalık gebelikte dikkate alınması gereken önemli detaylar nelerdir?

Gebelikte 4. haftada anne adaylarının bir çoğu henüz bunun farkında bile olmayabilirler. Regl dönemlerinin geçilmiş olması ile ancak bundan şüphe duymaya başlarlar. Vücutta herhangi bir değişiklik de olmadığı için bunun farkına varılması oldukça zordur.

Bu haber 01 Mayıs 2018 - 1:52 'de eklendi ve 36 views kez görüntülendi.

Vücutta ise rahim içinde oluşmaya başlayan bebek için büyük anlamda değişiklikler meydana gelmektedir. Buna bağlı olarak şayet yumurtlama döneminden sonra döllenme olayı başarılı bir şekilde gerçekleşmiş ise dördüncü haftadan sonra blastosist rahim içine sıkıca yerleşmeye başlar.

Şunun da belirtmekte fayda var ki biraz sonra anlatacağımız anne adayındaki değişiklikler ile ilgili bölüm her anne adayında farklılık göstermekte olduğunda genel bir bilgi olarak algılanmalıdır.

Annede meydana gelen değişiklikler

Bu dönemde dışardan vücutta herhangi bir değişiklik görünmez ve her şey normal gibidir. Ancak rahim bölgesinde ciddi anlamda değişiklikler oluşmaktadır. Rahim duvarı (endometriyum) kalınlaşır. Buna bağlı olarak kan dolaşımında artış meydana gelmektedir. Vücutta meydana gelen önemli bir diğer değişiklik ise HCG hormonun salgılanmasıdır. Bu hormon her geçen gün ikiye katlanarak büyümektedir. Zaten gebelik testinde bu hormonun idrarda gözükmesi sonucu hamilelik tanısı koyulur.

Rahim içinde meydana gelen değişiklikler

4 haftalık gebelikte blastosist rahim içerisine rahatça yerleşmeye başlamıştır. Rahim birçok değişikliklere uğramıştır ve blastosist alımından kaynaklı rahim duvarı buna uygun hâle gelmiştir. Daha birkaç gün önce meydana getirilmiş olan tek hücreli zigot bundan sonraki dönemde sarı kese olarak iç hücre kitlesini oluşturmaya başlamıştır. Amniyon kesesi ise cenini herhangi zarar verici bir durumdan veya dehitretasyonu önlemek için korumaktadır. Yumurta kesesi de annenin plasentası gelişmeye başlayana kadar fetus için besin sağlamaktadır. Bunun yanında kan hücreleri de üretmeye başlar.

4 haftalık gebelikte bebekteki değişiklikler

Bu dönemde cenin olarak yaşam sürdüren minik bebek, rahim duvarlarının içine büyümeye başlayan uzun çıkıntılar içerisinde bağlantı kurmaya başlamıştır. Koryon adı verilen zar ise doğum gerçekleşene kadar rahim ile bebek arasında bağlantı kurmaktadır. Rahim içindeki kıvrımlar bebek için oksijen ve aynı zamanda da besin sağlamaktadır. Bu haftadaki bebeğin büyüklüğü ise toplu iğne başı kadardır.

 

Kumlucaweb, sağlık haberleri,Kumluca haberleri - Kumluca haber - Kumluca trafik kazası - Kumluca Hal Fiyatları Kumluca belediyesi - Kumlucaweb - Antalya Kumluca Firma Rehberi - Kumluca Reklam - Kumluca Nöbetçi Eczane