SON DAKİKA

Aydın Özer Komisyonculuk Birden Kaldırılırsa Çiftçi Biter

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, komisyoncularla ilgili yanlış bir algının olduğunu kaydederek, “Komisyonculuk kaldırılabilir, bu mümkündür ama önce bunun altyapısı oluşturulmalıdır.Kumluca web Siyaset Haberleri

Bu haber 26 Ekim 2018 - 3:56 'de eklendi ve 547 views kez görüntülendi.

Kumluca web Siyaset Haberleri

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, komisyoncularla ilgili yanlış bir algının olduğunu kaydederek, “Komisyonculuk kaldırılabilir, bu mümkündür ama önce bunun altyapısı oluşturulmalıdır. Komisyoncular birden kaldırılırsa küçük çiftçiler biter” dedi. Özer, komisyoncunun yasa gereği yüzde 8′ oranında üreticiden komisyon aldığını belirterek”Devlet önce supermarketleri denetlemek zorunda” diye konuştu.

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, TBMM’de düzenlediği basın toplantısına birer kasa salatalık ve domates ile geldi. Aydın Özer, kamuoyunda komisyoncularla ilgili yanlış bir algının oluşturulduğunu savunarak şunları söyledi:

 

 

“Komisyoncuların sebze ve meyve fiyatlarının artışında zerre kadar bir etkisi yok. Komisyoncu en fazla yüzde 8 oranında üreticiden komisyon alır. Bu da yasa ile belirlenmiştir. Tarladan 2,90 liradan alınan domatesin paketleme, hamaliye, nakliye ve diğer işçilik masrafları ile birlikte bu rakam tüketiciye ulaşıncaya kadar 7 liraya kadar çıkıyor. Bu domates, salatalık, biber ve diğer bütün ürünler için geçerli. Hükümet, komisyoncuları kaldırmak istiyor ancak  bu çiftçileri bitirir. Komisyonculuk kaldırılabilir, bu mümkündür ama önce bunun altyapısı oluşturulmalıdır. Komisyoncular birden kaldırılırsa küçük çiftçiler biter. Küçük çiftçiden bankadan kredi alamıyorsa komisyoncu mal karşılığında faizsiz kredi verir. Komisyoncular, dar günde çiftçilerin yanında duruyor. Devlet vatandaşa ucuz sebze ve meyve satmak istiyorsa öncelikle süpermarketleri denetlemek zorunda. Tarladan kilosunu 2,90 TL’ye aldığı sebze ve meyveyi komisyoncu olmadan 9 TL fiyat koyarak tüketiciye satıyor.”

-Kumluca web Siyaset Haberleri AnkaraKumluca haberleri - Kumluca haber - Kumluca trafik kazası - Kumluca Hal Fiyatları Kumluca belediyesi - Kumlucaweb - Antalya Kumluca Firma Rehberi - Kumluca Reklam - Kumluca Nöbetçi Eczane