SON DAKİKA

Cenova Marka Güvenlik Sistemlerine Siber Saldırı

Bu haber 04 Mayıs 2018 - 18:19 'de eklendi ve 420 views kez görüntülendi.

Ülkemizde CENOVA marka kamera kayıt cihazlarına yurt dışı kaynaklı siber saldırıların başlaması ile bir çok güvenlik kamerası kullanıcısı ciddi oransa mağdur olmuş durumdadır. Saldırıya uğrayan dvr cihazın flash dosyalarına virus bulaşmakta olup olup cihazların çalışmamasına ve kapanmasına sebep olmaktadır.

Cenova’nın resmi sitesinde siber saldırı hakkında kullanıcıların dikkat etmesi gereken hususlar belirtilmiştir. Bu marka ve diğer markalar hususunda güvenlik kamera sistemi kuran firmalarınız ile iletişime geçmenizi öneririz. Kumlucaweb, Kumluca Haberleri, olarak okuyucularımızın mağdur olmaması için daha önceleri ülkemizde siber saldırıların geçmişi ile ilgili bilgiyi haberimizde yer verdik.

İlk siber saldırı dünyanın en büyük kamera sistemi üreticilerinden biri olan dahua marka ürünlere yapılmış olup turkiyedeki bir çok neutron ( neutron marka analog dvr kayıt cihazları dahua üretimi ) dvr kayıt cihazı kullanıcısı mağdur olmuştur.

Siber saldırılar dahua ile sınırlı kalmayıp devamında bir çok farklı marka ile devam etmiştir. Özellikle Fujitron, Hyundai, next, scsı gibi markaların üretimini sağlayan TVT firmasının ürettiği dvr kayıt cihazları saldırılardan ciddi boyutta etkilenmiştir.

Günümüzde saldırılardan etkilenen firmaların arasına yine büyük üreticilerden XM firmasının XMEYE yazılımını kullanan dvr kayıt cihazları etkilenmektedir.

DVR Kayıt cihazlarına yapılan siber saldırılardan etkilenmemek için ne gibi önlemler alınmalı

İnternete bağlı dvr kayıt cihazımızın saldırı almaması için farklı önemler alınabilir fakat bazı müşterilerimizde bununda çözüm olmadığını bire bir gördüğümüze belirtmek isterim.

80 port mutlaka değiştirilmelidir
Veri portu ( neutron cihazlarda 34567 xmeye cihazlarda 34599 TVT cihazlarda 6036 gibi ) farklı bir port numarası verilmeli
Kullanıcı adı ve şifresi mutlaka değistirilmeli
DVR Kayıt Cihazı Hacklendi İse

Tüm bu önlemleri almamıza rağmen dvr kayıt cihazımızın hacklenme ihtimali yüksektir. Dvr cihazınız hacklenmiş ise ithalatçı firmaya dvr kayıt cihazınız tamir için göndermeniz gerekmektedir.

Kumlucahaberleri,kumluca cenova servis,kumluca cenova satış,kumluca cenova bayii,kumlucaweb,kumlucahaber,kumluca sondakika,kumluca güvenlik kamera, kumluca güvenlik kamera sistemleri,kumlucatv,kumlucahaberi,haber,

 Kumluca haberleri - Kumluca haber - Kumluca trafik kazası - Kumluca Hal Fiyatları Kumluca belediyesi - Kumlucaweb - Antalya Kumluca Firma Rehberi - Kumluca Reklam - Kumluca Nöbetçi Eczane