SON DAKİKA

Hamileliğin 11. haftasında yaşanan olaylar

Hamileliğin 11.haftasında olan bir anne adayında artık hormonların ağırlığı son haddindedir. Hormon artışı mide bulantılarının başlıca sebebidir. Göğüslerde hassaslık ve acıma, baş dönmesi, uykusuzluk gibi sorunlarda ekstra yaşananlardır.

Bu haber 01 Mayıs 2018 - 1:53 'de eklendi ve 38 views kez görüntülendi.

Hamilelik süreci aslında birçok sorunla baş etme sürecidir ama diğer yandan da bir kadın için anlatılmaz yaşanır niteliğindedir. 11 haftalık gebelikte artık bebekte hızlı bir büyüme sürecine girmiş olmaktadır. Beraberinde annede de değişiklikler aynı hızlılıkla ilerlemektedir. Hamileliğin artık %25 lik bölümü tamamlanmış olup bu dönemle birlikte düşük yapma riski de azaldığından anne adayları için derin bir nefes alma zamanıdır. Hekim kontrolünde olan anne adayı riskli olarak addedilen ilk 10 haftayı yarı stres yarı korkuyla geçirmenin verdiği rahatlıkla artık bebeğiyle olan iletişimine hız vermek ister.

11. haftada bebeğin durumu

11. haftada bebekte bütün organlar yerli yerindedir. Başı büyüdükçe boynu gelişip uzamaya başlar. Bu haftada bebekte üreme organları belirginleşir ancak cinsiyet belirlemesi henüz olmaz. Bebeğin beyni, ciğerleri ve böbrekleri çalışmaya başlamıştır. Bebek artık esneme, yutabilme ve emebilme reflekslerine kavuşmuştur. Parmaklarda birbirinden ayrıldığı için açıp kapamaya başlamıştır. Ve en önemlisi tekme atmayı öğrenmiştir. Bu dönemde en büyük farklılık bebekte 5 duyu organının aktifleşmiş olmasıdır. Bebeğin dil ve damağı oluştuğundan nefes alıp verme yapmaya başlamıştır.

11. haftada annedeki değişiklikler

11. haftada olan anne adayı artık ilk 3 ayı bitirmiş olmanın rahatlığı içindedir. Bebekteki hızlı büyüme ile birlikte annede de iştah açılması başlamıştır. Mide bulantıları da azaldığından annede bir enerjik durum başlamıştır. Bu dönemde yaşadığı tek sıkıntı mide ekşimeleri sorunlarıdır. Anne adayının buna rağmen iştahı sürmektedir. Bu dönemde önerilen çok fazla kilo alınmaması ve dengeli, kaliteli beslenmedir. Bel ve sırt ağrıları yaşanır hâle gelmiştir. Beraberinde ayak ve bacaklarda kramp olayları da yaşanabilir. Bir başka sıkıntı ise baş ağrılarıdır.

1- 11. haftada olan bir anne adayı artık düşük riskini atlatmıştır.

2- Bebek hızlı bir gelişim sürecindedir.

3- Anne adayında mide bulantıları yerini iştah açılmasına bırakmıştır.

4- Bebekte hızlı değişimler, organ gelişmeleri sürmektedir.

5- Bebek tekmelemeyi öğrenmiştir.

Hamilelikte sağlıklı beslenme

Anne adayları özellikle 11.haftadan itibaren nerdeyse her hafta kilo almaya başlarlar. Çünkü iştahları açılmıştır. Bu sebeple doktorlar tarafından sıkı bir şekilde uyarılar alır. Tatlı, hamur işleri, ekmek tüketiminin az olması gerekliliği, et ve sebzenin faydalı olduğu, hareket etmenin gerekliliği anne adayına iletilir.

 

Kumluca sağlık haberleri, hamilelik kumlucaweb,Kumluca haberleri - Kumluca haber - Kumluca trafik kazası - Kumluca Hal Fiyatları Kumluca belediyesi - Kumlucaweb - Antalya Kumluca Firma Rehberi - Kumluca Reklam - Kumluca Nöbetçi Eczane