SON DAKİKA

Hamileliğin orta dönemlerinde olumsuzluklar ve olumlu gelişimeler

20.hafta gebelik demek hamileliğin ortasına varmak demektir. Artık 5.ay içinde olan anne adayı aslında hamileliğinin en güzel dönemini yaşıyordur. Çok ağırlaşmamıştır ve hamileliğin sıkıntılarından artık kurtulmuştur.

Bu haber 01 Mayıs 2018 - 1:57 'de eklendi ve 47 views kez görüntülendi.

Aynı şekilde bebeğin gelişimi de devam etmektedir. Hareketleri de anne tarafından rahatlıkla hissedebilmektedir. Diğer yandan bebek de ebeveyn sesini özellikle anne sesini algılamaktadır. Annesinin ninnisini dinler. Bu hafta aynı zamanda bebeğin cinsiyetinin öğrenilmesi için tam haftasıdır. Vücutta gelişen değişikliklerle birlikte annede duygusal açıdan iniş çıkışlar yaşanmaktadır. Artık devamlı büyüyen bir karına sahip olundu için bir diyetisyen eşliğinde dengeli beslenme hem bebek hem anne adayı için yararlıdır.

20 haftalık gebelikte bebeğin durumu

Bebek artık beyin ve zeka olarak nerdeyse gelişimini tamamlamıştır. Bebek sesleri çok güzel algılamaktadır. Özellikle anne sesini adeta ezberlemiştir. Ani çığlıklara ve bağırışlara tepki verir. Saç ve kaşları da uzamıştır. Artık üreme hücreleri de kız ya da erkek olarak belirlenmiştir. Bebeğin sindirim sistemi de artık iyice gelişme kaydetmiştir. Bebek artık 400 grama yakındır. Yuvarlanıp tekmeler atar. Bacaklarını ve kollarını keşfetmektedir. Bu haftalarda artık bebekte yutkunma başlayacaktır.

1-20 haftalık gebelik demek hamileliğin yarısını atlatmış olmak demektir.

2- 20 haftalık gebelik demek anne için hamilelikte en altın çağ demektir.

3- Anne adayında kilo alma durumu hızlandığından beslenme düzeni oluşturulmalıdır.

4- Bebek de gelişimler hızla devam etmektedir.

5- Cinsiyet belirleme artık nettir.

20 haftalık gebelikte annenin durumu

20.haftaya gelen anne adayında kilo alma durumu devam etmektedir. Önerilen bu döneme kadar alınan kilonun 5 kiloyu aşmamasıdır. Bebeğin tekmeleri dışarıdan görüldükçe anne adayı için inanılmaz tecrübelerdir. Hamilelik hormonları kadına saçların çok daha hızlı uzama ve parlaklık kazandırdığı durumlardır. Bu haftalarda anne adayı kendini şımartma duygusundan asla ödün vermemelidir.

Bebek cinsiyeti belirleme

Bebek cinsiyeti genelde 14 ila 20.haftalar arası görülebilen, değerlendirme yapılabilen durumlardır. Ebeveyn için genelde acaba cinsiyet değişebilir mi, yanlışlık var mı endişesi hep vardır. Şu anki teknolojik gelişmeler doğrultusunda bu tür durumların gerçekleşmesi imkansız gibi görünse de özellikle 20.haftada olan bebeğin cinsiyeti net olarak artık bellidir. Ve bir yanlışlık olmasına imkân yoktur.

 

Kumluca sağlık bilgileri, gebelik hamilelik haberleri kumluca webKumluca haberleri - Kumluca haber - Kumluca trafik kazası - Kumluca Hal Fiyatları Kumluca belediyesi - Kumlucaweb - Antalya Kumluca Firma Rehberi - Kumluca Reklam - Kumluca Nöbetçi Eczane