SON DAKİKA

Türel den, Komisyonculara: Endişeye Mahal Yok

ANTALYA, KUMLUCA HAL FİYATLARI, TARIM HABERLERİ

İnternet fenomenleri vergi mükellefi olacak

Maliye Bakanı Naci Ağbal, internet siteleri ve sosyal medya üzerinden para kazananların vergi mükellefi olması gerektiğini belirterek, “Bunun adına internet fenomeni deyin, ne derseniz deyin, bir şeyler yapıyorum da arada para kazanıyorum diyorsa her para kazanan nereden kazanırsa kazansın vergisini ödeyecek” dedi.

Bu haber 12 Nisan 2018 - 3:25 'de eklendi ve 41 views kez görüntülendi.

Vergi kanunlarında, internet üzerinden elde edilen kazançlarla ilgili bir boşluk bulunmadığını vurgulayan Ağbal, “İster gerçek, isterse sanal ortamda ticaret yapın, bugünkü kanunlarımıza göre vergi vermek zorundasınız. Bir kişi internette ister kendi sayfasına reklam alsın, isterse video çekerek twitler atıp oradan gelir elde etsin, bunlar eğer devamlılık arz ediyorsa ortada bir kazanç var demektir ve verginin ödenmesi gerekir” diye konuştu.

Siteler taranıyor

yaptığı açıklamada, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın, elektronik ticaret platformları başta olmak üzere tüm internet sitelerini taradığına dikkati çekerek, yeni kurulacak Risk Analiz Merkezi’nde de internet üzerinden yürütülen ticaretin ve dijital hizmetlerin izlenmesi için özel bir birim kurulacağını söyledi. Ağbal, “Kim olursa olsun, kazanç doğuran faaliyetleri bu ortamda yürütenlerin hepsi ya kendiliğinden gelip vergi dairesine başvurup mükellef olacak ya da onları biz tespit edeceğiz ve resen kendilerini vergi mükellefi yaparak vergiyi tarh edeceğiz yani onlardan kazandıkları bu paranın vergisi isteyeceğiz” dedi.

Video paylaşım siteleri gibi platformlardan gelir elde edenlerin de bu kapsamda olduğunu vurgulayan Ağbal, “Vergi kanunlarına göre vergi mükellefi olmanın yaşı yok. Dolayısıyla hangi yaşta olursa olsun, 18 yaşın altındaysa kanuni temsilcisi onun adına beyanname verecek” ifadesini kullandı.

Yabancıya da vergi konacak

Ağbal, Türkiye’de para kazanan yabancı elektronik ticaret platformlarının da vergi vermek zorunda olduğunu belirterek, “Kredi kartıyla kişi ödemeyi yapıyor, para yurt dışındaki bir banka hesabına gidiyor. O şirket de Türkiye’de internet üzerinden para kazanıyor. Bunların her biriyle ilgili vergi incelemelerini başlattık. Resen vergi mükellefi yaptık ve elde ettikleri bu kazancın vergisini talep ediyoruz. Ortama bakılmaksızın bütün kazançlar üzerinden vergi alınması konusunda kararlıyız. E-ticaret alanında yürüttüğümüz çalışmalar var. Biz çalışmalara başlayınca yurt dışındaki büyük firmalar da dahil gelip vergi ödemek istedi” diye konuştu.

 

Kumluca haberleri vergi


PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN


    Kumluca haberleri - Kumluca haber - Kumluca trafik kazası - Kumluca Hal Fiyatları Kumluca belediyesi - Kumlucaweb - Antalya Kumluca Firma Rehberi - Kumluca Reklam - Kumluca Nöbetçi Eczane