SON DAKİKA

Türel den, Komisyonculara: Endişeye Mahal Yok

ANTALYA, KUMLUCA HAL FİYATLARI, TARIM HABERLERİ

Kumluca Ticaret Odası KUTSO da Şirket Kurulumu Tek Noktadan

Şirket Kurmak isteyenler tek bir adresten KUTSO ‘dan işlemlerini çok kolay bir şekilde hazır hale getirebilecekler. Şirket kurma maliyeti 300 TL’ye düştü, limited şirketlere sermaye blokajı da kalktı. Kumlucaweb – Kumlucahaberleri

Bu haber 16 Mart 2018 - 4:31 'de eklendi ve 69 views kez görüntülendi.

Anonim ve limited şirketler ile kooperatiflerin kuruluş aşamasında zaman ve maliyet tasarrufu sağlayan düzenleme yürürlüğe girdi.

15 Mart 2018 ‘den itibaren şirket kurmak için tek adrese gitmek yetiyor ve maliyet 2 bin liradan 300 liraya düştü. Limited şirketlerde yüzde 25 sermaye blokajı da kaldırıldı, Maliye Bakanlığı sadece risk bazlı yoklamaya gidecek.

Bundan sonra şirket kurmak için noter, banka ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) gitmeye gerek yok. Sadece Kumluca Ticaret Odasına gitmek yeterli. Böylece 7 prosedür bire iniyor ve hiçbir aracıya ihtiyaç kalmıyor.

SGK kaydı otomatik gerçekleştirilecek. Rekabet Kurumu payı yine aynı müdürlüklerde alınacak.

KUMLUCA TİCARET ve SANAYİ ODASI KUTSO ‘DA “TEK DURAK OFİS”

Konuyla ilgili açıklamada bulunan, Kumluca Ticaret Odası Başkanı Murat H. Günay, artık girişimcilerin çayını içip, gazetesini okurken şirketini kurabileceğini belirtere şöyle dedi:

Yapılan çalışmalar sonucunda Oda bünyesinde “Tek Durak Ofis” kurulduğunu belirterek, bundan böyle şirket kuruluşlarıyla ticaret sicil harçlarının tahsili işlemlerinin KUTSO’da yapılacağını açıkladı. Başkan Günay, şirket kuruluşlarında üyelerin, tescil işlemlerini, banka ve notere gitmeden KUTSO’da yapma olanağına kavuştuklarının müjdesini verdi.

Günay, “Ticaret Sicili Müdürlüğümüz artık ana sözleşme ve imza beyannamesi tasdiklerini cüzi bir bedelle yapacak. Ayrıca hisse devir tescilinden alınan 341 TL’lik harç bedeli de kalktı. Öte yandan TOBB ve Maliye Bakanlığı tarafından geliştirilen Harç Takip Sistemi yazılımı ile vergi daireleri tarafından alınan Ticaret Sicil Harçları da bundan sonra odamız tarafından tahsil edilecek.” dedi.

BANKAYA, NOTERE, VERGİ DAİRESİNE GİTMEYE GEREK KALMADI

Üyelerin talep ve önerilerini TOBB’un ilgili yerlere bildirmesi sonucunda Bakanlık ‘Şirket kuruluşunda Odaların Tek Durak Ofise dönüşümü’ konusunda harekete geçtiğini belirten başkan Murat H. Günay, “Maliye Bakanlığı 30.12.2016 tarihli ve 15 nolu Harçlar Kanunu Sirküleri ile Odalara şirket kuruluşlarıyla ilgili ticaret sicil harçlarının tahsili konusunda yetki verildi. İş adamlarımız artık şirket kuruluşlarında üyeler Odada sicil işlemlerini gerçekleştirirken, banka, noter gibi yerlere gidip gelmek yerine sadece Odaya giderek, tüm kuruluş işlemlerini gerçekleştirebilecekler” dedi.

 

“İki defa notere gitme ihtiyacı ortadan kalkacak. Sosyal güvenlik kaydı, SGK’ya gitmeye gerek kalmadan ticaret sicili müdürlüğünde şirket kuruluşu esnasında elektronik olarak gerçekleşecek. Banka yoluyla ödenen Rekabet Kurumu payı ticaret sicili müdürlüğü vasıtasıyla ödenecek. Şirket kuruluşu aşamasında vergi dairesi tarafından gerçekleştirilen yoklama risk bazlı olarak yapılacak. Ayrıca, daha önce noterlere onaylatılan ticari defterler bundan böyle ticaret sicili müdürlüğü tarafından onaylı şekilde vatandaşa teslim edilecek. Artık her şirkete yoklamaya gidilme uygulaması kaldırılacak. Ticaret sicilden çıkan girişimci, yoklama beklemeden işine başlayabilecek.”

 

 

Kerim GER

Kumluca Web, Kumluca Haberleri,Kumluca haberleri - Kumluca haber - Kumluca trafik kazası - Kumluca Hal Fiyatları Kumluca belediyesi - Kumlucaweb - Antalya Kumluca Firma Rehberi - Kumluca Reklam - Kumluca Nöbetçi Eczane