SON DAKİKA

Okullarda Yardımcı Kitap Yasağına Uyulmuyor

Bu haber 25 Eylül 2018 - 19:01 'de eklendi ve 214 views kez görüntülendi.

OKULLAR DA DEVLET NEDEN ÜCRETSİZ KİTAP VERİYOR… ?

Eğtim ve öğretim yılının başladığı bu günlerde bir çok ailenin bu soruyu sormasına neden olan “yardımcı kitap” adı altında eğitimcinin istediği yayınevi ve kırtasiyesine kadar yönlendirilemek suretiyle alınan kitaplar..
Milli Eğitim Bakanlığının il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine gönderdiği genelge ile kesinlikle yasak olan bu uygulama malesef devam etmekte. Aileler ilkokul döneminde talep edilen kitabların 200 TL ‘yi bulduğunu dile getiriyorlar.

MÜFETTİŞ DENETİMİNDE ÖĞRENCİYE ANNEM BABAM ALDI VURGUSU

Veliler çocuklarını daha iyi eğitim alabilmesi için çaba sarfettikleri halde bir kaç okulda öğretmenin ve idarenin bir müfettiş denetimine tabi tutulmasında kaynak kitapların olmasından kaynaklanan sorulara cevaben ailem bu kitabı aldı gibi bir yalana sevketmektedirler..

BU YANLIŞTAN HEMEN DÖNÜLMELİDİR.

Devletin verdiği kitaplar yetersiz ise devlet neden kitap dağıtıyor ? Devletin verdiği kitaplar yeterli ise eğitimciler neden yardımcı kitap aldırıyor ? bu karmaşık soruların cevabını Kumlucahaberleri olarak biz 4 yıldır bulamadık.

KAYNAK KİTAP ZORUNLU DEĞİL İSE ÖDEVLER NEDEN KAYNAK KİTAPTAN VERİLİYOR

Kumluca Web olarak, geçtiğimiz yıllarda bu sorunu dile getirdiğimiz de kaynak kitapların alımı ile ilgili hiç bir öğrenciye baskı yapılmadığını ve serbest bırakıldığı cevabını aldık. Peki eğitimciler öğrenciye verilen ödevleri neden kaynak kitaplarından vermektedir ? Bu davranış zorlama olmasa da “mecbur” bırakmaya yönelik değilmidir.

KİTAPLAR GERİ İADE EDİLMELİ ÜCRETLER VELİLERE ÖDENMELİDİR.

Okulların açılması ile birlikte talep edilen kitapların temini kullanımı Tüketici Kanunu gereği belirlenen günü doldurmadıgı için bu konuda okul yönetimi, ilçe milli eğitim müdürlükleri ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ivedi bir şekilde ailelerin bu kitapları geri iade etmesi hususunda gerekli çalışmayı yapmaları gerekmektedir.

İŞTE MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞININ GENELGESİ

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), öğretmen ve öğrencilere dağıtımı yapılan ders kitapları ve eğitim materyalleri dışında “yardımcı kaynak”, “test kitabı”, “tatil kitabı” gibi adlar altında diğer yayın ve materyallerin okullarda bulundurulmaması istendi.

Milli Eğitim Bakanlığınca illere gönderilen yazıda, bakanlığın sınav odaklı ve yarışmacı bir eğitim anlayışı yerine, öğrencilerin ilgi ve yeteneklerini de keşfeden bilimsel ölçütlere dayalı, çağdaşları ile rekabet edebilecek becerilerle donanmış, problem çözebilen, akıl yürüten, üreten, milli ve manevi değerlerine sahip bireyler yetiştirme anlayışını benimsediğine vurgu yapıldı.

İl, ilçe ve kurum müdürlerinin, eğitim öğretimin kalitesinin artırılması noktasında öncelikle öğretmen ve öğrenci motivasyonu, veli bilgilendirmesi, eğitim-öğretim ortam ve süreçlerinin iyileştirilmesi uygulamalarına ağırlık vermesi gerektiğine işaret edilen yazıda, yapılacak girişim ve çalışmaları eğitim-öğretim süreçlerinin iyileştirilmesi yönünde yönlendirmesi gerektiği de ifade edildi.

MEB’in yazısında, öğretmen ve öğrencilere dağıtımı yapılan ders kitapları ve eğitim materyalleri dışında “yardımcı kaynak”, “test kitabı”, “tatil kitabı” gibi adlar altında diğer yayın ve materyallerin ilgili yönetmelik gereği okullarda, kurumlarda bulundurulmaması istendi.

Ayrıca, bu kitapların okullarda reklam ve tanıtımının yapılmasına izin verilmemesi, öğrencilere aldırılmaması, kullanımı konusunda zorlayıcı tutum içerisinde bulunulmaması, eğitim kurumlarında bağış, proje, protokol gibi çalışmalar kapsamında dağıtılan kitap, broşür, afiş gibi eğitim materyallerinin Anayasa’ya, kanunlara, öğretim programlarına ve öğrenci seviyelerine uygun olup olmadığının eğitim kurumlarınca kontrol edilip kayıt altına alınarak kullanıma sunulması gerektiğine işaret edildi.

okullar da yardımcı kitap, okullar da test kitabı,devlet ders kitabı,yeni kitap,okullarda kitap zorunluluğu, devlet yeni kitap,kitap yayınevi,kumluca haberleri,milli eğitim bakanlığı yardımcı kitap genelgesi,Kumluca haberleri - Kumluca haber - Kumluca trafik kazası - Kumluca Hal Fiyatları Kumluca belediyesi - Kumlucaweb - Antalya Kumluca Firma Rehberi - Kumluca Reklam - Kumluca Nöbetçi Eczane