SON DAKİKA

Saatler geri alınacak mı? Kış saati uygulaması ne zaman? (2018)

Saatler geri alınacak mı? Kış saati uygulamasına ne zaman geçilecek? soruları vatandaşlar tarafından merakla araştırılmaya devam ediyor. Ekim ayına girmemizle birlikte en çok merak edilen konular arasında yer alan, kış saati uygulaması bu yılda uygulanacak mı? İşte ülkemizde saatler geri alınacak mı sorusunun yanıtı…

Bu haber 01 Ekim 2018 - 10:30 'de eklendi ve 322 views kez görüntülendi.

Büyük merak uyandıran kış saati uygulamasına geçilecek mi sorusu yanıt buldu. Vatandaşlar tarafından merak edilen, saatler geri alınacak mı sorusunun yanıtı, vatandaşların merakını giderdi. Vatandaşlardan gelen şikayet dilekçeleri, kış saati uygulamasında gün ışığından mesai saatleri içerisinde yeterince faydalanılamamasından dolayı ticaret ve ekonomik etkilerinin olumsuz olduğu, kış saati uygulamasının olumsuz etkilerinin özellikle doğu illerinde arttığı gerekçeleri dikkate alan TBMM Dilekçe Komisyonu, konuyu gündemine almıştı. Bunun üzerine, İTÜ tarafından hazırlanan ekonomik, psikolojik ve sosyal analizlerin yer aldığı rapor uyarınca Türkiye’de 2016’da sabit saat uygulamasına geçilmişti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na göre uygulama önemli ölçüde tasarruf sağladı.

SAATLER GERİ ALINACAK MI?

23 Ekim 2017 tarihli Resmi Gazete aracılığıyla ilan edilen kararname neticesinde, yaz saati uygulamasının 2017 tarihinde de sürdürüleceği, kış saati uygulamasına 28 Ekim 2018 Pazar tarihinde saat 04.00’ten itibaren geçileceği aktarıldı. Tüm bunların yanı sıra yayımlanan kararda 7 Eylül 2016 tarihli ve 2016/9154 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı’nın yürürlükten kaldırıldığı da belirtildi.

Bu bilgiler kapsamında kış saati uygulamasına 28 Ekim 2018 tarihi itibariyle geçileceği ifade edildi. Buna karşın, söz konusu tarihten önce yeni bir kararla sürekli yaz saatinin yeni bir düzenlemeyle daha önce olduğu gibi bir yıl daha uzatılması bekleniyor.

Kumluca Haberleri – Kumlucaweb – Gündem haberKumluca haberleri - Kumluca haber - Kumluca trafik kazası - Kumluca Hal Fiyatları Kumluca belediyesi - Kumlucaweb - Antalya Kumluca Firma Rehberi - Kumluca Reklam - Kumluca Nöbetçi Eczane